Pasożyty układu pokarmowego

Układ pokarmowy jest jednym z najważniejszych układów naszego organizmu. Dzięki niemu nie tylko otrzymujemy niezbędną do przeżycia energię, ale również nasze komórki, tanki i mięśnie dostają solidną porcję składników odżywczych. Z drugiej strony, układ pokarmowy to również idealne siedlisko dla wszystkich pasożytów, które wywoływać mogą poważne choroby. Co należy o nich wiedzieć? I jak chronić się przed pasożytami?

 

Tasiemczyce, czyli co pamiętasz o tasiemcu?

 

Jedną z najpopularniejszych chorób układu pokarmowego jest tasiemczyca, czyli choroba, którą wywołują tasiemce. Dzielone są one przez specjalistów na tasiemce uzbrojone, nieuzbrojone oraz karłowate i te też najczęściej powodują w naszym kraju choroby. W zależności od rodzaju, jaja i rozwijające się z nich wągry mogą umiejscawiać się w różnych tkankach. Część chorób przebiega bezobjawowo, niemniej w przypadku tasiemca uzbrojonego zmiany wągrzycowe w mózgu lub gałce ocznej mogą powodować bardzo ciężkie następstwa. Warto też dodać, że długość tasiemca może wynosi nawet 10m (tasiemiec nieuzbrojony), zaś jego dojrzałe człony mogą wypełzać przez odbyt.

 

Owsica, czyli najczęściej występująca choroba

 

Najczęściej występującą robaczycą u dzieci jest owsica. W tym przypadku samo zakażenie bardzo szybko i łatwo szerzy się w środowisku. Jaja przenoszone są przez odzież, przedmioty czy też pokarm, dlatego też tak ważne jest działanie nie tylko działanie indywidualne, ale również środowiskowe. Owsica występuje najczęściej w ośrodkach, w których przebywają dzieci – szkołach, przedszkolach czy też żłobkach. Wśród szeregu objawów wyróżnić należy przede wszystkim dokuczliwy świąd w okolicy odbytu zwłaszcza wieczorami i nocą, czyli wówczas, gdy samice składają jaja. U kobiet może również dojść do zapalenia sromu oraz pochwy.

 

Glistnica – choroba inwazyjna

 

Równie często w układzie pokarmowym człowieka występują glisty ludzkie, które są pasożytami i wywołują glistnicę. Do zakażenia dojść może zarówno poprzez spożycie brudnych owoców i warzyw, jak i przez wypicie nieprzegotowanej wody. Glistnica występuje rzadziej niż owsica, niemniej najczęściej chorują i tak dzieci. Warto wiedzieć, że wśród głównych objawów wskazać można zarówno bóle brzucha, jak i wymioty. Chorzy często uskarżają się na zawroty głowy czy drgawki. Zaobserwowano także występowanie szeregu objawów uczuleniowych, w tym swędzące wysypki.

 

Leave a Reply